Tartalomjegyzék

MÁRCIUS 22. - A VÍZ VILÁGNAPJA

Cikk a Süvöltő 2011/04. számából...

 

 

Az ivóvíz becsületéért

Az ivóvíz fogyasztására kívánom felhívni a figyelmet.


Jó néhány kémiaórát kezdtem a következőképpen: a számunkra létfontosságú anyagokat, vitaminokat milyen csoportra oszthatjuk egy fizikai tulajdonság alapján?

Erre szinte mindenki egyszerre válaszolt igen helyesen és lelkesedéssel: zsírban oldódó és vízben oldódó vitaminok vannak.

Ekkor kértem őket, ez utóbbit ismételjék el még egyszer. Kissé elbizonytalanodtak az én kiegészítésemre, mely így szólt: tehát VÍZBEN és nem kólában oldódó vitaminok ismeretesek.

Ezek után feltettem a logikusnak ítélt kérdést: milyen gyakran és mennyi vizet, csapvizet isztok naponta? Nem ért váratlanul a megdöbbentő válasz. Ugyanis már több éve felfigyeltem az iskolai büfé előtt kígyózó sorokra. Legtöbben üdítő itallal a kezükben távoztak, míg a folyosókon elhelyezett „itatók” lassan elrozsdásodtak a ritka használattól.

Csak a múlt század (XX. század) utolsó éveire visszagondolva, tanulóim a vízcsap körül vártak sorukra. – Jót ittam a hideg,t iszta csapvízből – mondták elégedett mosollyal az arcukon. Akkor ez természetes volt. Soha nem gondoltam, hogy egyszer ez másképp lesz.

Miden képzeletet felül- vagy alulmúl, milyen térfogatú cukrot és mesterséges savakat tartalmazó vizes oldatokat fogyasztanak fiataljaink.

Ezúton is felhívom az olvasó figyelmét, tudatosan olvassák el az üdítős dobozok, flakonok oldalán található feliratokat. „Hála” a kémia sokoldalú fejlődésének, már minden gyümölcs aromáját elő lehet állítani mesterségesen.

Így készülnek a legkülönbözőbb GYÜMÖLCS – alatta pici betűkkel – ízű üdítőitalok. A nagy mennyiségű cukor elnyomja az oldat szervezetünk számára tömény savtartalmát. Ez utóbbi a fogzománcot is komoly mértékben károsítja.

Becsüljük meg az ivóvizet, melynek elegendő az oldott anyag tartalma szomjunk oltásához!

Bátran fogyasszuk a csapvizet, amivel nem csak saját szervezetünk hasznára teszünk, de egyúttal kevesebb csomagolóanyagot (PET-palackot, alumínium dobozt) juttatunk a szemétbe!

Dr. Szőke Lajosné

E-misszió Egyesület - tag

 

Támogassa kiadványunkat, munkánkat, fizessen elő kiadványunkra, legyen szponzora a Süvöltőnek!


Örömmel fogadjuk adója 1%-át 2012-ben is természetvédelmi kampányainkra és szemléletformáló tevékenységeinkre!

Adószámunk: 19214555-2-15

Köszönjük segítségét!



Víz Világnapja 2012

Március 22. alkalmat teremt arra, hogy végiggondoljuk, mit jelent számunkra a víz, mint az élet jelképe, szimbóluma, melyet joggal tekinthetünk az élet bölcsőjének. 1992. év óta ezen a napon, évente megünnepeljük a Víz Világnapját, melyről az ENSZ 47. közgyűlése döntött Dublinban.

Az idei év jelmondata: „A világ szomjas, mert mi éhesek vagyunk”

A tagországok célja az volt, hogy felhívják a világ figyelmét: bolygónk édesvízkészlete nem kifogyhatatlan forrás. A víz jelenléte meghatározza mindennapi életünket, természetesnek vesszük, hogy a jó minőségű ivóvíz a kellő mennyiségben mindig a rendelkezésünkre áll. Gyakran pazaroljuk, nem vigyázunk környezetünkre, ezáltal felszíni és felszín alatti vizeinket szennyezzük. Jelenünk és az eljövendő generációk sorsa azon is múlik, hogy miképp gazdálkodunk a Földön meglévő vízkészleteinkkel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk vizeinket.

A vizek szennyezése, a természetes élőhelyek átalakítása, a túlhalászat és számos más probléma világszerte aggodalommal tölti el a természetbarátokat. Hiszen víz nélkül az élet elképzelhetetlen!

Tények és érdekességek a vízről

  • Föld felületének 71%-át víz borítja, ennek kb. 2,5%-a édesvíz;
  • Az édesvíz 98%-a felszín alatti víz, ezért különösen fontos a felszín alatti vizek védelme. Magyarország ivóvízellátásának több mint 95%-a felszín alatti vizeken alapszik.
  • A világ számos pontján, több mint 1,2 milliárd ember nem jut egészséges ivóvízhez.
  • A víz az egyetlen olyan anyag a Földön, amely mindhárom halmazállapotában, jég, víz és gőz formájában is megtalálható a természetben.
  • Magyarország egész területe a Duna vízgyűjtőterületére esik.
  • Hazánk rendkívül gazdag felszíni és felszín alatti vizekben, a vezetékes ivóvíz 90%-át a felszín alatti vízkészletek biztosítják.
  • Az édesvízkészlet 8 százalékát a háztartások használják fel, mintegy 70 százalék jut öntözésre, és 22 százalékot tesz ki az ipar vízfogyasztása.
  • Több mint egymilliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez, kétmilliárd fő él csatornázás nélküli településeken.
  • A szennyezett víz következtében kialakuló betegségek évente 5 millió ember – zömmel kisgyerekek – halálát okozzák világszerte.
  • A magyar háztartások átlagos vízfelhasználása 110 liter/fő naponta, Afrikában kevesebb, mint 20 l.