Az E-misszió Egyesület több éve foglalkozik érdekérvényesítéssel. Ez természetesen nem is meglepő, mert civil szervezetek jelentős részben a célcsoportjaik, tagjaik érdekének kielégítés érdekében szerveződnek.
A tevékenységeink szükségessége két irányból alapozódik meg. Egyrészt a lakossági megkeresések felől, másrészt Egyesületünk önálló érdekérvényesítési munkája révén. Az E-misszió Egyesülethez folyamatosan érkeznek lakossági megkeresések környezeti ügyekben, leggyakoribb ügyek a fakivágások, az illegális hulladéklerakás, építési beruházások.

A polgárok nincsenek tisztában lehetőségeikkel, így nem tudnak hatékonyan fellépni saját érdekeik védelmében. Az Egyesület rendelkezik azokkal az eszközökkel, melyek megkönnyíthetik az ügyek intézését.

A városban az elmúlt évek folyamán elkészült koncepciók, tervek (területrendezési terv, környezetvédelmi program, civil koncepció) megvalósítása során elengedhetetlen a folyamatos civil kontroll. Egyesületünk megpróbált bekapcsolódni a társadalmi párbeszédbe, mert úgy látjuk, hogy sok esetben nem érvényesülnek a fenntartható fejlődés elvei a fejlesztések során.

Az eszközeink:

Ügyféli jogállás érvényesítése

Egyes beruházások esetén az egyesület, mint jogi személy jelentkezi be a hatóságoknál ügyfélként. Így az összes dokumentumba be tudunk tekinteni, használni tudjuk Egyesületünk komoly környezetvédelmi és természeti értékeket magában foglaló adatbázisát, és a véleményünk meg tud jelenni a születendő határozatokban, engedélyekben. Amennyiben a hatóságok nem veszik figyelembe véleményünket, lehetőségünk van fellebbezés benyújtására.

Jogszabályok, előterjesztések véleményezése

A lakossági ügyek, ügyféli jogállás érvényesítése során sok esetben kiderül, hogy a helyi szabályozás, rendeletek, területrendezési tervek, fejlesztési koncepciók nem adnak jogi lehetőséget a lakossági, társadalmi érdek megvédésének. Ezek az esetek bizonyítják, hogy szükséges a folyamatos érdekképviseleti munkára, hogy a problémás helyi szabályok módosításra kerülhessenek. Mivel az ezekről döntő ülések (közgyűlés, bizottsági ülések) nyilvánosak, a véleményünket meg tudjuk ismertetni, és lehetőségünk lesz a születő döntéseket befolyásolni.

  • az érintettek tájékoztatása
  • az érintettek véleményének megismerése
  • javaslatok kérése az érintettektől
  • közös döntéshozatal valamennyi érdekelt fél részvételével